Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak określić podstawę opodatkowania WNT

03 listopada 2021 | Rachunkowość | Konrad Bartuzel

Coraz częściej polscy przedsiębiorcy nabywają towary od kontrahentów z Unii Europejskiej. Zazwyczaj dochodzi wówczas do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Taka transakcja zostanie uznana za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów pod warunkiem, że nabywcą jest polski podatnik VAT prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabyte towary będą służyć prowadzonej działalności gospodarczą.

Podstawa opodatkowania

Do ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stosuje się odpowiednio niektóre przepisy art. 29a ustawy o VAT. Tym samym, co do zasady, podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12107

Wydanie: 12107

Spis treści

Reklama

Zamów abonament